Úvod do kynológie

Pes nie je zmyslom nášho života, avšak dáva mu zmysel !“ (Roger Caras)

Kynológia je zjednodušene veda o psoch (gr. kynos = pes a lat. logos = veda; canis = rodové označenie psovitých šeliem v latinčine).

Kynológia sa zaoberá psom ako najstarším a najbližším spoločníkom človeka všeobecne, čiže spája vedomosti o pôvode a genetike psa, šľachtiteľstvo psích plemien, výcvik psov a prácu so psami, psie športy, chov a odchov psov, ošetrovanie a starostlivosť o psov a okrajovo aj časti veterinárneho lekárstva a psiu psychológiu.

Termín kynológie môže byť vysvetľovaný z hľadiska vedeckého, ale taktiež z praktického hľadiska starostlivosti o psa ako spoločníka človeka . Z vedeckého hľadiska sa kynológiou môžu zaoberať genetici, biológovia, historici, veterinári,….

Z praktického hľadiska môžno kynológiu chápať skôr ako náuku o chovateľstve, výcviku a metodikách výcviku, kynologické organizácie rôzneho zamerania,…

Na našej stránke TOP DOG sa budeme zaoberať skôr kynológiou z praktického hľadiska a tie vedecké odbory pre istotu necháme iným kompetentnejším osobám a organizáciám.

Účelom tejto stránky je skonsolidovať a priblížiť informácie týkajúce sa chovu psov, pomôcť začínajúcim chovateľom zorientovať sa v chovateľskej problematike . Ideálne by bolo spojiť začínajúcich chovateľov psov s chovateľmi s dlhoročnými skúsenosťami. Okrem chovateľskej časti sa budeme zaoberať aj športami určenými pre psov, starostlivosťou o psov, výcvikom a pod.

Pokúsime sa vysvetliť rozdiel medzi chovom psov s PP a bez PP. Samozrejme budeme radi ak táto stránka poskytne užitočné informácie pre všetkých milovníkov psov bez ohľadu na rodokmeň.

V časti O NÁS vás budeme informovať o našej chovateľskej stanici Farmala, o našich úspechoch i neúspechoch so psami. Ponúkame pre vašich miláčikov HOTEL i dennú škôlku pre psov, výcvik psov, zážitkové vzdelávanie pre deti ZŠ, MŠ.

Ak vás naša stránka TOP DOG zaujala podporte nás prosím pridaním banneru na vašu stránku.

banner Vložte tento kód do Vašej stránky: <a target=“_blank“ href=“http://www.topdog.sk“><img src=“http://www.topdog.sk/wp-content/uploads/banner-468×100.gif“ width=“468″ height=“100″ alt=“www.topdog.sk“ title=“TopDog Pes s PP“ border=“0″ ></a> – See more at: http://www.topdog.sk/partneri/#sthash.8qiobrOm.dpuf

V prípade návrhov na spoluprácu, zlepšenie stránky, či pridania článku nás prosím kontaktujte jana@topdog.sk