Priebeh výstav

Výstav sa môžu zúčastniť iba čistokrvní psi zapísaní v plemennej knihe vedenej pod organizáciou, ktorá povoľuje usporiadať danú výstavu. Ak sa chcete zúčastniť výstavy psov, musíte dodržať výstavný poriadok danej organizácie, prihlásiť psa do príslušnej triedy, zaplatiť výstavný poplatok, skontrolovať povinné očkovanie psa.

Vystavovanie psa

Vystavovanie psa je viac ako len nasadenie vodidla a prevedenie psa dookola po výstavnom kruhu. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať veľmi jednoducho, za dokonalým predvedením psa je niekoľko mesiacov príprav. Perfektné predvedenie psa je takisto dôležité ako telesný výzor. Ak s výstavami začínate a príliš si nedôverujete, je lepšie, ak si obstaráte profi handlera. Vystavovateľ by mal byť vhodne obutý, oblečený a hlavne uvoľnený, aby svoj stres neprenášal na psa.

Úprava psa

Výborný vzhľad rozhoduje o úspechu psa vo výstavnom kruhu.

U dlhosrstých plemien je to otázka celoročnej námahy a úpravy srsti. Okrem srsti, ktorá musí byť v bezchybnom stave, sa vyžadujú aj prirodzene čisté nohy, ostrihané pazúry, čisté oči, nos, zuby i uši. Existujú pravidlá určujúce rozsah dovolených zmien vzhľadu Vášho psa špeciálnym spôsobom úpravy, kozmetickými a chirurgickými zásahmi.

Tieto pravidlá musíte bezpodmienečne sledovať, pretože ich porušenie môže znamenať diskvalifikáciu a sklamanie. Chovateľský klub Vám poskytne podrobné informácie.

Ak ste začínajúci chovateľ, bude lepšie, ak Vám s úpravou srsti pomôže odborník ( groomer).

Nácvik pohybu a postoj

Cieľom všetkých psovodov je, aby pes zanechal dojem úplne voľného pohybu. Skúste, aká dĺžka vodidla Vášmu psovi najlepšie vyhovuje ( kratšie vodidlo môže pomôcť posilniť činnosť pliec, ale u iného psa môže skrátiť krok ). Pohyb psovoda musí byť v úplnej harmonizácii so psom, musí prispôsobiť dĺžku a rýchlosť behu veľkosti a pohybu psa. V interiéri dajte pozor, aby ste psa viedli po nešmykľavom povrchu ( väčšinou koberci) a v exteriéri aby bol povrch bez priehlbín a vyvýšenín, prípadne pošpinený psími exkrementami.

Rozhodca chce vidieť bežať psa zboku, spredu i zozadu, k nemu alebo od neho. Dôležité je, aby pes bežal rovno, uvoľnene, nevyskakoval na psovoda.

Výstavný postoj by ste mali nacvičovať doma pred zrkadlom, na rovnej, nešmykľavej ploche bez akejkoľvek nervozity. Jednu ruku umiestnite pod hrudník, čím zdvihnete prednú časť, potom prejdite rukou šiju a upravte správne držanie hlavy, druhou rukou upravte zadné nohy a chvost, nenaťahujte zadné nohy príliš dozadu, aby ste nezapríčinili ohnutie predných nôh a pokles chrbta.

Rozhodcovia

Rozhodcovia psov majú naozaj ťažkú prácu a snažia sa ju vykonávať čo najlepšie. Každý rozhodca musí absolvovať skúšky pre posúdenie exteriéru. Musia poznať dokonale štandard posudzovaného plemena ( farbu očí, srsti, tvar nosa, hlavy, stavba tela, chrup, hĺbka hrudníka…). Kritéria SKJ pre menovanie rozhodcu sú skutočne veľmi prísne. Ak sa vám posúdenie rozhodcu nepáči, snažte sa napriek tomu rešpektovať ho ako odborníka, brať to športovo a hlavne sa nenechajte odradiť. Váš pes bude pre vás vždy dokonalý a najkrajší!