Mushing

Prvé preteky ťažných psov usporiadali v roku 1908.
Do Európy priniesli tento šport v roku 1959 Švajčiari. Na Slovensku sa prvé preteky uskutočnili roku 1992 na Donovaloch. . Používajú sa 4 plemená. Aljašský malamut je z nich najväčší a najsilnejší. Pochádza od ústia aljašskej rieky Yukon. Sibírsky husky je rýchly a temperamentný. Pochádza z východnej Sibíri. Odtiaľ niekoľko psov v roku 1909 priviezol na Aljašku ruský obchodník Goosak. Ich záprah zaujal získaním tretieho miesta na miestnych pretekoch.
Samojed pochádza z arktických oblastí severozápadnej Sibíri. Jeho hustá srsť je vodoodpudivá. Grónsky pes sa vyznačuje veľkou vytrvalosťou. Je stavaný na tvrdú prácu, grónski Eskimáci ho využívali aj pri love tuleňov a ľadových medveďov.

Psie záprahy alebo jazda na psích záprahoch (angl. mushing) je šport, pri ktorom dva, alebo viac psov v postrojoch ťahá svojho psovoda ( mašéra ) na špeciálnych saniach alebo na riaditeľnom vozíku.

Typy záprahov :

  • pulka a skijoring – 1-3 psy ťahajú bežkára na lyžiach spojený lanom s amortizérom , trať – 8-12 km
  • canicross bežec so psom na suchu, 2-7 km
  • weight pulling ťahanie záťaž

 

  • jogging- klus so psom
  • bikejoring – dĺžka trate cca 2 –7 km (podľa teploty a termínu pred hlavnou sezónou)

Pes a musher na bicykli spojený lanom s amortizérom

  • skuter -dĺžka trate cca 2 –7 km (podľa teploty a termínu pred hlavnou sezónou)

Pes a musher na kolobežke spojený lanom s amortizérom

Masher je psovod, pretekár so psím záprahom. Meradlom kvality mashera bývajú jeho výsledky. Primárne je ním hlavne štýl, ktorým sa tento človek stará o psov a miera do akej ho psy rešpektujú. Práve preto by si mal záprah zadovážiť iba človek, ktorý mu bude môcť venovať dostatok času, financií, fyzických aj psychických síl. Čo sa týka pretekov úspornou variantou sú disciplíny s jedným, prípadne dvoma psami (canicross, bikejoring, skijoring, D kategória). Venovať sa tomuto športu znamená prispôsobiť mu celý svoj život, z čoho vyplýva množstvo radostí, ale aj starostí a úsilia. Odmenou bývajú zaujímavé zážitky a hlavne možnosť sledovať radosť psov pri ťahaní.

Základné musherské povely „go“, „ho“, „gee“ a „stoj.“ Masher, ktorý sa chce zúčastňovať na pretekoch, musí byť členom niektorého športového klubu a musí vlastniť mašerský pas. Svoje pasy majú aj jeho psy, okrem nich potrebujú aj rodokmene (na pretekoch sa môžu zúčastniť len čistokrvné zvieratá). Samozrejmosťou sú pravidelné veterinárne prehliadky a ošetrovanie srsti.

 

Dĺžky tratí :

• Cca od 8 km do 22 km je šprint

• Cca od 20 km do 50 km je mid

• Cca od 45 km (s povinnou záťažou) a viac km je long

2.) Podľa plemien:

• ak je značka kategórie bez čísla napr. C, B, BKJ znamená že je bez obmedzenia teda otvorená pre všetky plemená

• Ak je D1,C1,B1,A1 znamená že je pre plemeno Sibírsky husky

• Ak je D2, C2, B2 tak je pre plemena Aljašský Malamut, Grónsky pes, Samojed

 

 

Všetci psi musia byť zapriahnutí jednotlivo alebo v pároch. Každý pes musí byť ťahovým, krčným alebo iným lanom spojený s centrálnym lanom. Ak bežia vpredu dvaja vodiaci psi, musia byť spojení krčným spojovacím lanom. Jednotlivý vodiaci pes môže bežať bez neho. Použitie obojku pre vodcu /psa/ je povinné. Povinné je lano pomocné, nesmie byť však použité k inému účelu, ako je držanie alebo uviazanie saní. Sane musia byť dostatočne pevné, aby udržali jazdca a dosť veľké, aby sa dal na nich transportovať pes. Musia byť vybavené účinnou brzdou, rohožou, oblúkom, kotvou a vakom pre transport psa. Vak musí byť zhotovený tak, aby v ňom mohol byť pes transportovaný bezpečne. Dno saní, alebo vaku musí byť pevné, vak musí byť zatvárací, z min. objemom 60 litrov a s dostatočným vetracím otvorom. Pulka: Pulka (tj. sánky člnkovitého tvaru – podobné detským bobom), musí byť dvoma pevnými tyčkami spojená so psím postrojom, aby nezranila psa. Musí byť postavená tak, že predná strana pulky neleží voľne na zemi, lyže na ktorých je pulka osadená, nesmú vpredu pred pulkou pretŕčať, a tak neohrozovať psa ani jazdca. Musí byť vybavená tak, aby sa dalo pevne uložiť závažie. Musí byť vybavená lanom, ktoré počas pretekov spája jazdca s pulkou.

 

viac info : http://www.mushing.sk/