Dogtrekking

Dogtrekking predstavuje extrémny kynologický vytrvalostný šport, pri ktorom sú peši prekonávané stanovené trate v určenom časovom limite.

Psovod je so psom počas celých pretekov spojený canicrossovou šnúrou a postrojom, alebo vedie psa na vôdzke (v žiadnom prípade nesmie ísť pes „na voľno“).

Dogtrekkingové akcie sú zvyčajne poriadané na 100 a viac kilometrov. Za najkratší dogtrekking môžeme považovať akciu na min. 85 kilometrov. Môžu byť etapové, alebo rešpektujúce určený časový limit. Pri etapových akciách sa doporučuje dlžka etapy 37 -40km.

Pretekári sú pri dogtrekkingu odkázaní sami na seba, na preteky vstupujú na vlastné nebezpečenstvo, sú si vedomí vlastnej zodpovednosti za seba a svojho psa.

Dogtrekking je kynologickým outdoorovým športom, ktorý vedie účastníkov k samostatnému rozvíjaniu fyzických a mentálnych (orientačných) schopností, a zároveň rozvíja súhru a vzájomné pochopenie človeka a psa.

Dogtrekking je určený pre všetky plemená bez ohľadu na rodokmeň a plemeno, po splnení veterinárnych podmienok.

Minimálny vek psa je jeden rok, minimálny vek účastníka je 15 rokov ( s písomným súhlasom zástupcu – rodiča )

Povinnú výbavu určuje organizátor podľa dĺžky trate a náročnosti, väčšinou sa skladá z lekárničky, mapy, čelovky, pršiplášťa, misky, stravy a vody pre psa aj človeka. Na dlhšie trate býva povinný aj spacák a karimatka. V lekárničke by nemali chýbať nejaké obväzy, leukoplast, dezinfekcia, izotermická fólia …..

Účastníci sú rozdelení do kategórií: DTM1 – muži do 40 rokov, DTM2 – muži nad 40 rokov, DTW1 – ženy do 35 rokov, DTW2 – ženy nad 35 rokov

Na Slovensku sa začína písať história dogtrekkingu od roku 2003 akciou v Kozích chrbtoch s trasou 37 km.

V roku 2007 boli v Oravskej Lesnej usporiadané prvé dogtrekkingové preteky na Slovensku.

 

http://www.dogtrekking.info/