Dogfrisbee

Vznik frisbee siaha do Spojených štátov a k wippetovi Ashleymu a jeho majiteľovi Alexovi Steinovi. Alex bol hráčom frisbee a v roku 1971 si všimol, že jeho pes je lietajúcim tanierom fascinovaný až posadnutý. V roku 1974 vybehol Alex so svojim psom počas prestávky na basketbalové ihrisko a tam predviedli svoju show s tanierom pred tisíckami divákov. Síce ho po tejto show polícia zatkla a Ashey sa túlal tri dni po okolí, no ľudia boli fascinovaní ich výkonom a počiatky dogfrisbeee boli na svete. Stali sa slávnymi, zo dňa na deň, boli v TV, v časopisoch, pozývali ich na prednášky…

Dogfrisbee je veľmi populárny najmä v Amerike, v Japonsku, Nemecku, Belgicku a postupne sa stáva populárnym aj v iných krajinách. Na Slovensku môžeme poďakovať Lenke Mauricovej a jej fenke Donke, ktoré nás v roku 2007 úspešne reprezentovali v súťaži Kirican disc dog Freestyle v Olomouci.

Dogfrisbee sa súťaží podľa amerických pravidiel a v rôznych disciplínach.. Medzi najobľúbenejšiu disciplínu patrí freestyle, kde sa predvádzajú rôzne niekedy až akrobatické kúsky, pri ktorých pes chytá hodené disky. Vždy sa pritom musí brať ohľad na bezpečnosť psa, v prípade, že by boli prvky príliš nebezpečné, môže rozhodca tím diskvalifikovať.

Disciplíny:

 • Quadruped je vyraďovacia súťaž v hode do dialky. Je to jediná disciplína, kde muži a ženy závodia zvlášť. Súťažiaci najskôr absolvujú jeden hod diskom a podľa výsledkov sú rozdelení do 4 skupín. Každý tím má 3 pokusy na čo najdlhší chytený hod, najhorší tím vypadne a ostatní postupú ďalej, z každého tímu zostane jeden víťaz a tí sa potom spolu stretnú v súboji
 • Time trial- do určitej vzdialenosti od štartovnej čiary sa vyznačí druhá čiara , úlohou tímu je v čo najkratšom čase dvakrát chytiť a priniesť disk hodený za túto hranicu
 • Dogdartbee – v určitej vzdialenosti od štartovej čiary je stred terča, ktorý sa skladá zo 4 kružníc. Stredová kružnica má priemer 0,5m, druhá 2,5m, tretia 4,5m a vonkajšia 6,5m. Hodnotí sa, kam dopadnú predné nohy psa : za disk chytený v strede tím získa 100 bodov, v 2. zóne 50 bodov, v 3. zóne 30 bodov a v 4. zóne 10 bodov. Ak pes dopadne každou nohou do inej zóny, ráta sa zóna s nižším bodovým ohodnotením. Výnimkou je stredová zóna, v ktorej stačí dopad jednej nohy. Každý tím absolvuje 3 kolá a po 3 hodeniach sa body sčítajú a osem najlepších postupuje do semifinále a z neho potom do finále 4 tímy.
 • Super Pro Toss and Fetch – ihrisko je rozdelené po dĺžke do piatich zón. Podľa toho v ktorej časti pes chytí disk, podľa toho dostanú body. Každý tím má 90 sekúnd na získanie čo najväčšieho počtu bodov. Za chytenie disku vo výskoku sa pripočítava 0,5 boda, takisto za chytenie disku v stredovej časti. Do konečného výsledku sa započítava 5 najlepších pokusov. Maximálny počet bodov je 25.
 • Freestyle – je najatraktívnejšia a zároveň najťažšia disciplína, pravidlá a spôsob hodnotenia si určuje organizácia, ktorá daný pretek usporadúva. Podľa amerických pravidiel USDDN má tím k dispozícii 10 diskov, 2 minúty a hudbu podľa vlastného výberu na svoju choreografiu. Hodnotia ho 4 rozhodcovia, ktorí sledujú : záujem o disky, atletické schopnosti, aport, rozmanitosť prvkov, využitie hracej plochy, tímové prvky, preskoky, rýchle chytenie diskov po sebe,…každý rozhodca môže dať max. 10 bodov. Na pretekoch samostatná disciplína freestyle neexistuje, ale sa kombinuje s inou disciplínou a body sa spočítajú.Kategórie freestylu: – šteniatka ( 3-10 mesiacov)

  – mladý psy ( 10-18 mesiacov )

  – začiatočníci ( od 18 mesiacov )

  – open ( od 18 mesiacov)

http://www.dogfrisbee.info/

http://dogfrisbeesk.wix.com/slovak